“Kaza Geliyorum Der” Semineri

“Kaza Geliyorum Der” Semineri. Sultangazi Belediyesi Gençlik Meclisi, 50. Yıl Kültür Merkezi’nde Radyo Trafik Genel Yayın Yönetmeni Cezayir Doğan ile Suat Ayöz Trafik Mağdurları Derneği Başkanı Yeşim Ayöz‘ü “Kaza geliyorum Der” adlı programda ağırladı.

IMG_0382

Programa; Sultangazi Belediyesi Basın Danışmanı Fazıl Ergüt, Sultangazi Belediyesi Gençlik Meclisi Başkanı Mustafa Yiğit, Başkanvekilleri Mükremin Kaya ve Gökhan Sukas, Gençlik Meclisi Yönetim Kurulu Üyeleri ile Sultangazi’li Gençler katıldı.

IMG_0313

Gençlik Meclisi Başkanı Mustafa Yiğit’in açılış konuşmasıyla başlayan program yaklaşık 2 saat sürdü.

IMG_0344

Söze ilk olarak Radyo Trafik Genel Yayın Yönetmeni Cezayir Doğan giriş yaptı. Cezayir Doğan “Bir anne yada babaya gidip ‘Çocuğuna bir tokat atabilir miyim ?’ diye sorarsanız size tepki gösterecektir. Asla çocuğunun canının yanmasını istemiyorlar ama arabalarına bir çocuk koltuğu almıyorlar çelişkiye bakın. kaza anında kucakta oturulan çocukların neredeyse hepsi ebeveynlerinin ellerinden fırlayarak camdan dışarı uçmaktadırlar. çocuk koltuğu bilincinin ülkemizde acilen geliştirilmesi gerekiyor” dedi.

IMG_0329

Doğan “sonradan oluşma engellerin %70’inin nedeninin trafik kazaları olduğunu biliyor muydunuz ? Emniyet kemeri kullanmayan şoförlere neden kemer takmadıklarını sorduğumuz zaman çağu rahatsız ettiğini söylüyor. Peki soruyorum öyle düşünen kişilere hayatının geri kalanını tekerlekli sandalye de yada yatalak bir şekilde geçirmek daha mı rahat ? lütfen emniyet kemerleri konusunda arabaya her bindiğinizde kendi emniyet kemerinizi taktıktan sonra ailenizi uyarın” dedi.

IMG_0362

Ardından sözü alan Suat Ayöz Trafik Mağdurları Derneği Başkanı Yeşim Ayöz “Biz kırmızı ışıkta geçildikten sonra yaşanan kazalara aslında kaza demiyoruz bu aslında bir nevi cinayet. Erkek kardeşimi 2006 yılında böyle bir kaza(!) da kaybettim. çarpan kişi kaçtı bir daha bulunamadı.
bende o günden sonra bir karar alarak arkadaşlarımla bu derneği kurdum. yıllardır trafik kazalarının önlenmesine, kaza olması halinde ise en az hasara yönelik çalışmalar yapıyoruz.

ülkemizde trafik kazalarında ölenlerin % 40’ı 0-14 yaş arası çocuklar, Avrupa’da ise bu oran %2 aradaki fark ortada.” dedi.

IMG_0409

Ardından gençlerin sorularına yanıtlayan ikili programdan dolayı Gençlik Meclisi Başkanı Mustafa Yiğit’e teşekkür ederek programı sonlandırdı.

 

IMG_0325

IMG_0419IMG_0394