Asırlık Çınar Yaprak Döküyor.

ASIRLIK ÇINAR YAPRAK DÖKÜYOR2

Sultangazi Gençlik Meclisi; “Türkçe’ye Dikkat” Dedi

Sultangazi Gençlik Meclisi, 50.Yıl Kültür Merkezinde Türkçe’nin önemine dikkat çekmek amacıyla düzenlediği konferansta; gazeteci-yazar Yavuz Bülent Bakiler’i davet etti.
 

Konferansa Sultangazi Belediye Başkanı Cahit Altunay, Sultangazi Kent Konseyi Başkanı Ahmet Yıldız, Sultangazi Belediye Başkan Yardımcısı Fevzi Dülger, Sultangazi Belediyesi AK Parti  Meclis Üyeleri Osman Cengiz, Zekeriya Hayırlıoğlu ve Bilal Biricik, Sultangazi Gençlik Meclisi Başkanı Mustafa Yiğit, siyasi parti temsilcileri ve çok sayıda genç davetli katıldı.

Programda açılış konuşması yapan Sultangazi Gençlik Meclisi Başkanı Mustafa Yiğit, Gençlik meclisinin kuruluş amaçlarından ve çalışmalardan söz ederek; “ Bu ilçede hayata geçirsiğimiz her faydalı projenin içerisinde sizin alın teriniz ve emeğiniz var. Ve bu ilçede yapılacak daha çok iş var.” Diyerek Sultangazi Gençlik Meclisinin hayata geçirmeyi düşündüğü projeler ile ilgili bilgiler verdi.

Sultangazi Belediye Başkanı Cahit Altunay, programda bir konuşma yaparak Sultangazi Gençlik Meclisinde bulunan bütün üyelere bu çalışmalardan dolayı teşekkür etti. Başkan Altunay, geleceğini şekillendirmeye çalışan gençlerin bu yaşlarda sosyal projelerde görev alarak gelecekleri içinde doğru kararlar vereceklerini söyledi.  Altunay, “sizin bu çabanızın güzel sonuçlarını hep beraber alkışlayacağız” dedi.

Dünyanın en büyük dillerinden biri olan Türkçeyi korumak adına “Türkçeye Sahip Çıkıyoruz. Biliyoruz ki Türkçe Giderse Türkiye Gider” sloganıyla düzenlenen konferansa gazeteci- yazar Yavuz Bülent Bakiler konuşmacı olarak katıldı.

Türkçenin önemi, dilin bağımsızlığa etkileri ve dilimizi korumak adına yapılması gerekenler üzerine konuşan Bakiler, “Türkçe biterse Türkiye biter şeklindeki sloganınızı destekliyorum. Bir milletin dili onun iskeleti gibidir. Dil olmadan bir millet de ayakta duramaz” dedi.

Türkçe- Öztürkçe tartışmalarının yersiz olduğuna dikkatleri çeken Bakiler şunları söyledi:

“Türkçede 120 bin kelime bulunurken Öztürkçe de 3 bin 175 kelime bulunuyor. Bu milleti Türkçeden kopararak Öztürkçeye götürmek bu devlete bu millete ihanettir. Bir milletin dili ne kadar zenginse millet ondan o kadar istifade eder. Bir insanın zekası bildiği kelime sayısıyla orantılıdır. Bildiği kelime kadar kendini ifade eder; ne kadar kelime bilirse aklını o nispette kullanır. Bu nedenle çok okumalıyız. Evimizde kütüphane ve kitaplarımız olmalı.”

Konferansta son dönemlerde yozlaşan ve sadeliğini yitiren Türkçeyi korumak ve yabancı kültürlerin etkisinden arındırmak gerektiğini kaydeden Bakiler, işletmelerin yabancı kelimelerle işyeri açmasının engellenmesi gerektiğini söyledi.

Bir Cevap Yazın