Aylık arşiv Mayıs 2016

ileadmin

Sultangazi Gençleri Bölümleri Tanıdı

Sultangazi Gençlik Meclisi, üniversite bölümlerini öğrencilere tanıtarak meslek seçimlerini bilinçli bir şekilde yapmalarını sağlıyor. 8 hafta süren tanıtım programlarının finalinde konuşan Sultangazi Belediye Başkanı Cahit Altunay,  gençlere inandıkları takdirde başaramayacakları hiçbir şeyin olmadığını söyledi.

Sultangazi Gençlik Meclisi, lise öğrencilerine yönelik başlattığı üniversite bölümleri tanıtım programlarının finalini gerçekleştirdi. Sultangazi Nikah Salonlarında düzenlenen programa Sultangazi Belediye Başkanı Cahit Altunay, Sultangazi Gençlik Meclisi Başkanı Recep Taşğın ile öğrenciler katıldı.

Programda konuşan Sultangazi Gençlik Meclisi Başkanı Recep Taşğın,  liselerde yaptıkları seminerlerle öğrencilere üniversite bölümlerini ve meslekleri tanıttıklarını söyledi. Sultangazi Gençlik Meclisi olarak eğitimi çok önemsediklerini kaydeden Taşğın, “Eğitim başta olmak üzere birçok alanda yürüttüğümüz çalışmalarla gençlerimizin daha başarılı olmalarını hedefledik. Üniversiteye geçişte doğru tercihlerin yapılmasını sağlamak amacıyla tercih çadırları kurmuştuk. 15 gönüllü üniversite öğrencisiyle meslekleri tanıtan seminerler düzenledik. Amacımız meslek seçimlerinde her bölümü iyi bir şekilde tanıyıp ona göre tercih yapmanızı sağlamak oldu. Sultangazi gençliğinin başarılarını arttırmak için çalışmalarımız artarak devam edecek” dedi.

Programda konuşan Sultangazi Belediye Başkanı Cahit Altunay, ahlaklı, nitelikli ve kimlikli bir nesil yetişmesi için eğitime her zaman katkı sunduklarını söyledi. SEDA( Sultangazi Eğitime Destek Akademi) ile öğrencilere sınavlara hazırlık eğitimleri verildiğini hatırlatan Başkan Altunay, şunları söyledi:

“Sultangazi’de eğitime destek akademisi ile ücretsiz dersler alabiliyorsunuz. Ulaşmak istediğiniz bütün imkanları sizlere sunuyoruz; çalışmak ve başarmak size kalıyor. Başarmak için öncelikli olarak hedef koyun ve inanın. İnanıyorsanız üstünsünüz. İnanıyorsanız Profesör de olabilirsiniz. İkinci şart ise eğitimdir; sonra disiplin ve takip gelir. Bütün başarılı insanların çok çalışarak bunu başardıklarını unutmayın. Sevginin de başarı üzerinde etkisi vardır. Ailede başlayan sevgi topluma yayılır. Sevgi her şeyi güzel kılar ve başarıyı da bize getirir.”

Programa konuk olan  Uzman Psikolog Abdülaziz Yılmaz da öğrencilere sınav kaygısı ve motivasyonla ilgili bilgiler sundu. Kaygının ailede başladığına dikkat çeken Yılmaz, “Kaygı ailede başlar ve bulaşıcıdır. Sınava hazırlanan gencin anne babası için en önemli ve zor dönem başlar. Ailede yoğun baskı altına alma durumu varsa ailenin de psikolog desteği alması gerekir” ifadelerini kullandı.771A9794

 

ileadmin

SOKAK ROPÖRTAJLARI BAŞLIYOR!

image

 

Gençler Sultangazi’ye ve İstanbul’a dair sorularla Sultangazililere mikrofon uzatıyor.

 

Sultangazi Gençlik Meclisi Sokak Ropörtajları projesini başlatıyor. Sultangazili hemşerilerimize mikrofon uzatarak Sultangazi’nin dünü, bugünü ve yarınına dair sorularla konuşacağız. Haftalık olarak organize edilecek proje kapsamında Sultangazi ve İstanbul özelinde gençler odaklı sorular üretilerek vatandaşlara düşünceleri sorulacak.

 

Sultangazi Gençlik Meclisi tanıtım medya biriminin organize edeceği ropörtajlar haftalık olarak düzenlenerek sosyal medya üzerinden yayınlanacak. İlerleyen etaplarda  web sitesinden de yayına başlayacak Sokak Ropörtajları ile Sultangazi ve İstanbul’ un tanıtımı ve gençlerin şehrini oluşturma ideali ile fikir alışverişi yapılacak.

 

Sokak Ropörtajları’nın diğer amacı ise vatandaşların tespitlerinin rapor haline getirilerek yerel yönetimlerce daha iyi hizmet verebilmenin ilkelerinin iyileştirilmesi, yönetişim faaliyetinin yerel yönetimlerce uygulanabilirliğini artırmak.

 

Sizler de sorularınızla Sokak Ropörtajları’na katkıda bulunabilir, Sultangazi Gençlik Meclisi’nin farkındalık sağlamasını istediğiniz konuları bizimle paylaşabilirsiniz. Tavsiyelerinizi sosyal medya hesaplarımızdan iletebilirsiniz.

ileadmin

ÜNİVERSİTE BÖLÜM TANITIMLARI FİNALİ

image

SULTANGAZİ GENÇLİK MECLİSİ`NDEN ÖRNEK PROJE :
ÜNİVERSİTE BÖLÜM TANITIMLARI

Sultangazi Belediyesi Gençlik Meclisi, liselilerin üniversite öncesi doğru tercih yapmaları için planlanan “Üniversite Bölüm Tanıtımları” projesini tamamladı. 8 haftalık programla gerçekleştirilen “Üniversite Bölüm Tanıtımları” nın finali uzman psikolog Abdülaziz Yılmaz’ın Motivasyon Semineri ile yapılacak.
Sultangazi Belediyesi Gençlik Meclisi yeni dönemde de eğitim konusunda örnek projeler geliştiriyor. Üniversite Bölüm Tanıtım Programları ile liseli gençlerin üniversite öncesi doğru tercih yapmalarına yardımcı olunması hedefleniyor. Hukuk, Siyaset ve Kamu Yönetimi, Tıp, Eczacılık, Diş Hekimliği, Hemşirelik, Mühendislik Bölümleri, Iktisat, Mimarlık, Çocuk Gelişimi, Sağlık Bilimleri, Lojistik ve daha birçok bölümü içeren programda Bölüm tanıtımlarını bölümün ya mezunu ya da o bölümde okuyan öğrenciler yaptı. 
Böylece tamamen bir gönüllülük projesi şeklinde gelişen programda lise son sınıf öğrencileri en güncel bilgiye ulaşması sağlandı.

“SON DERS” PROGRAMI
Üniversite Bölüm Tanıtımlarının final programı uzman psikolog Abdülaziz Yılmaz’ın Motivasyon Semineri ile gerçekleşecek.

HATİP : Uzman Psikolog Abdülaziz Yılmaz
TARİH : 26 MAYIS 2016 PERŞEMBE
SAAT. : 13.00
YER. : SULTANGAZİ BELEDİYESİ NİKAH SALONU

ileadmin

MECLİS BAŞKANIMIZIN KANDİL MESAJI

Ramazan’ın müjdecisi; Şaban ayının 15.gecesi Berat denildiğinde akla ; borçtan, hastalıktan, suç ve cezadan beraet etme, kurtulma… günahlardan arınma, temize çıkma, ilâhî af ve rahmete nâil olma gelir…
Berat gecesi de diğer gecelerimiz gibi her birimiz için birer, tefekkür, tezekkür ve yenilenme gecesidir.
Berat; kırılan kalpleri onarma, dargınlık duvarlarını yıkma, kin, nefret ve intikam duygularını aşma günüdür. Allahın affına erebilmek için yaradılanı affetme günüdür.
Berat; bizlere her türlü şer, kötülük, zulüm, haksızlık ve adaletsizlikten sakınmayı, onlardan uzak kalmayı öğretir.
Hz. Peygamber şöyle buyurur:
“Şaban ayının 15. gecesini ibadetle geçirin, gündüzünde de oruç tutun. Çünkü Yüce Allah, bu gece dünya semasına rahmetiyle tecelli eder ve ‘Yok mu tövbe eden, tövbesini kabul edeyim! Yok mu rızık isteyen, rızık vereyim! Yok mu şifa isteyen, şifa vereyim!.. Yok mu başka isteği olan ona da istediğini vereyim” (İbn Mâce, Sünen, “İkâmetü’s-salât”, 191.)

Berat Gecesinin başta İslam alemi ve müslümanların sonra da dünyada aile bağı ile bağlandığımız tüm insanlığın Hakkında hayırlar getirmesini, yeryüzünde adaletsizliğin ve zulmün son bulmasını temenni ediyorum.

RECEP TAŞĞIN

GENÇLİK MECLİSİ BAŞKANI

 

image

ileadmin

SULTANGAZİ GENÇLİK MECLİSİ ENGELLERE TAKILMADI!

IMG_2268

Sultangazi Belediyesi Gençlik Meclisi haftalık olağan toplantısında “Engelliler Haftası”  özel gündemi ile bir araya geldi.Engellilerin toplumdaki yeri ve engellilere karşı davranışların düzenlenmesi konuları hakkında Mehmetçik Ortaokulu bünyesinde bulunan Özel Eğitim Sınıfı öğretmenleri söyleşi gerçekleştirdi.

 

Her hafta bir konuyu toplantısında işleyen Sultangazi Gençlik Meclisi`nin bu haftaki konusu “Engelliler Haftası”ydı. Mehmetçik Ortaokulu bünyesinde bulunan Özel Eğitim Sınıfı öğrenci ve öğretmenleri meclis toplantısında misafir edildi. Gençlik Meclisi Başkanı Recep Taşğın başkanlığındaki toplantıya Özel Eğitim Sınıfı öğretmenleri Cansu Keskin,Yeşim Başer ile öğrencileri Furkan Aslan ve meclis üyeleri katıldı.

IMG_2251

ASIL ENGEL FİKİRLERİMİZDE!”

Meclis toplantısında konuşan Sultangazi Gençlik Meclisi Başkanı Recep Taşgın “Engeller fikirle başlamaktadır. Eğer bizim fikirlerimizde engelli kardeşlerimize karşı önyargı ve set varsa asıl eğitime ihtiyacı olan bizleriz demektir. Onları ötekileştiriyor ve soyutluyorsak kaybeden biz oluruz. Furkan kardeşimiz bizden biridir.Toplumda engelliler konusunda farkındalığı biz gençler yaymalıyız. Onlara acımayla değil sevgi ile yaklaşmalı, hayatlarını kolaylaştıran projelere bizler ön ayak olmalıyız.” dedi.

 

Toplantı öncesinde Sağlık ve Spor Komisyonu Başkanı Ali Can Aydın ile komisyon üyeleri tarafından ziyaret edilen okulda öğrencilerin ihtiyaçlarına yönelik tespitler yapıldı.Ardından  öğretmenleri ile birlikte okulunu temsilen Furkan Aslan Gençlik Meclisi toplantısında abi ve ablalarına açıklamalarda bulundu. Meclis üyelerini okullarına davet etti.

 

Engelli öğrencileri temsil eden Furkan Aslan; yapılan söyleşide  özgüveni ve cesareti ile meclis üyelerini duygulandırdı. Galatasaraylı olduğunu,koşu yapmayı sevdiğini ve müzikle ilgilendiğini belirten Furkan`a Gençlik Meclisi Müzik Grubu da okullarında gösteri yapma sözü verdi.

 

Özel eğitim sınıfında öğretmenlik yapan Cansu Keskin ve Yeşim Başer engellilerin toplumda yabancılaştırıldığını, engellilerin eğitiminde samimiyet ve sevginin önemli olduğunu, özgüvenlerinin kazandırılması için onlarla muhabbet etmenin yettiğini belirtti.

 

Toplantı engelleri aşmak konulu sinevizyon gösterimi ve hatıra fotoğrafı çekilmesi ile sonlandı.