Aylık arşiv Nisan 2016

ileadmin

Üniversite Bölüm Tanıtım Programları

Gençlik Meclisi Liseliler ve Üniversiteliler birimlerinin ortaklaşa tertip etiği Üniversite Bölümlerinin Tanıtım Programları ile Sultangazi`deki liselerde eğitim gören 11. ve 12. sınıf öğrencilerine Üniversiteye geçişte rehberlik hizmeti veriyoruz.

İLK PROGRAM “İNŞAAT MÜHENDİSLİĞİ”

12472482_10206180381652468_510018605687438938_n Bölüm tanıtım programlarına 29 Mart 2016 Perşembe günü Mehmet Akif Ersoy İmam Hatip Lisesi`nde başlandı. Programın startını veren Meclis Başkanımız Recep Taşgın yaptığı konuşmada “Sultangazi`de sosyo-kültürel etkinliklerin yanında eğitim çalışmalarının da adresi olan Sultangazi Gençlik Meclisi`miz bir ilke daha imza atıyor. Sultangazi`de eğitim gören liseli gençlerimize yönelik Bölüm tanıtım programları yapıyoruz. Bu programlar yaklaşık 8 Hafta gibi uzun bir maratonu içeriyor. Bu süre zarfında 40 eğitim programı yapacağız. Bölümleri o bölümde okuyan veya yeni mezun  olmuş konuşmacılarla gerçekleştirerek öğrenci kardeşlerimize en güncel bilgiyi iletmek istedik. Büyük bir emek var burada. 8 hafta boyunca haftaiçi her gün bir lisemizde program gerçekleştireceğiz. Toplamda Sultangazi`de 10.000 gencimize bu hizmeti vermeyi hedefliyoruz.” dedi.

İlk programda inşaat mühendisi Alican Aydın İnşaat mühendisliği bölümünü tanıttı. Yapılan programa göre “Hukuk, Edebiyat, Sosyoloji,Tıp, İnşaat Mühendisliği, Endüstri Mühendisliği, Mimarlık, Hemşirelik,Tarih, Kamu Yönetimi, Sağlık Hizmetleri, Gazetecilik” bölümleri tanıtımları yapılacak.

ileadmin

Gençler ile Gazetecilik Söyleşisi

MTU2ZmUyOTUzNTQxZjQSultangazi Belediyesi, öğrencilere yönelik “Medya ve Habercilik” konulu söyleşi programı düzenledi. Programda sunucu Tahir Sarıkaya “Medya ve Habercilik” konusunda gençlerin merak ettiği soruları cevaplandırdı.  

Sultangazi Belediyesi,  televizyon sunucusu Tahir Sarıkaya ile söyleşi programı düzenledi. Sultangazi Nikah Salonları’nda düzenlenen programa Sultangazi Gençlik Meclisi Başkanı Recep Taşkın, başkan vekili Furkan Becerikli, Arge Projeler Komisyon başkanı Rümeysa Peker, meclis üyeleri ile öğrenciler katıldı.

12670899_1145432602163891_4747901076653449167_n

 

 

Söyleşi öncesi bir konuşma yapan Sultangazi Gençlik Meclisi Başkanı Recep Taşkın, Gençlik Meclisi’nin çalışmalarından bahsederek, ” Bu ve benzeri çalışmalarımız belediyemiz bünyesinde devam ediyor. Bunun yanında 8 hafta sürecek bir mesleki tanıtım programımız var. Şu ana kadar 3 tanesini gerçekleştirdik. Daha nice güzel programları birlikte başarmak adına sizleri gençlik meclisimize davet ediyoruz”dedi.

 

 

 

MTU2ZmUyOTRiN2M2NzE

 

Programda sunucu Tahir Sarıkaya “Medya ve Habercilik” konusunda öğrencilerin merak ettiği soruları cevaplandırdı. TV Programcılığında en önemli unsurun samimiyet olduğunu kaydeden Sarıkaya, “Bu meslekte ne olursa olsun samimi olmalısınız. Hangi görüşten olursanız olun muhakkak eleştirileceğinizi bilmelisiniz. Bu nedenle samimi olduğunuz kadar eleştirilere de açık bir insan olmanız gerekiyor” dedi.

Öğrencilerin soruları ışığında medya sektöründe yaşadıklarını ve mesleğin zorluklarını anlatan Sarıkaya, şunları söyledi:

“Gazetecilikte, ‘zaman’ diye bir kavramınız yoktur. Gece gündüz demeden çalışmanız gerektiğini bilmelisiniz. Trafik kazalarından şiddet olaylarına kadar her olayın peşinden gitmeniz gerekir. Kaliteli haber almak istiyorsak haber programlarının reytingden kaldırılması gerekiyor. Ne yazık ki, şiddeti seyretmek onu ortadan kaldırmaktan daha fazla değer görüyor.”