Aylık arşiv Aralık 2015

ileadmin

Mehmet Akif Ersoy`u Anma Programı

MTU2OGEwZWI0MWE5ZDk

Sultangazi Belediyesi Gençlik Meclisi, İstiklal Marşımızın yazarı ve milli şairimiz M. Akif Ersoy’u vefatının 79. yılında andı. İBB Hoca Ahmet Yesevi Kültür Merkezi’nde düzenlenen programda konuşan Sultangazi Belediye Başkanı Cahit Altunay, milli şairin eserleri ve duruşuyla her zaman örnek alınması gerektiğini söyledi. Programda sanatçı Ahmet Yenilmez, “Safahat” adlı tiyatro oyunu sahneledi. 

1914870_1080208438686308_5414888012445401639_n

Sultangazi Belediyesi, milli şairimiz M. Akif Ersoy’u vefatının 79. yılında andı. İBB Hoca Ahmet Yesevi Kültür Merkezi’nde düzenlenen anma programına Sultangazi Kaymakamı Ali Uslanmaz, Sultangazi Belediye Başkanı Cahit Altunay, AK Parti İlçe Başkanı Suzan Dağlar Civan, İlçe Müftüsü Yusuf Sarıkaya, Sultangazi Gençlik Meclisi Başkanı Recep Taşkın ile çok sayıda öğrenci ve vatandaş katıldı.

306_1080217115352107_7449655620359706768_n

Programda konuşma yapan Sultangazi Belediye Başkanı Cahit Altunay, milli şairimiz Mehmet Akif’in bu topraklara kalemiyle, ruhuyla, yaşantısıyla iz bırakan en önemli şahsiyetlerden biri olduğunu söyledi.

Milli şairin insan ve vatan sevgisiyle dolu olduğunu kaydeden Başkan Altunay, şunları söyledi:

“Yokluklar içinde O, sadece şair değil, Kurtuluş Savaşını on kıtaya sığdırarak milli mücadeleyi en mükemmel bir şekilde dile getiren şahsiyettir. Bu nedenle milletin dili, sesi olan bu şahsiyetin hayatının bilinmesi ve her fırsatta dile getirilmesi yetmez, toplumun her kesimi tarafından örnek alınması da gerekmektedir. Kurtuluş Savaşını İstiklal Marşı ile adeta abideleştirmiş bir vatansever olan Mehmet Akif Ersoy’un fikirleri ve yaşama tarzı aynı zamanda örnek vatandaşın tanımıdır.”

Tarihe ve geçmişimize sahip çıkmamız gerektiğini belirten Başkan Altunay,  “Usta kalem her fırsatta birlik ve beraberlik ruhuna vurgu yapmıştır. M. Akif Ersoy’un hayatı, mücadele ateşiyle yoğrulmuş kişiliği ve eserleri dün olduğu gibi bugün de milletimize esin kaynağı olmuştur. Zira vefatının üzerinden yıllar  geçmesine rağmen, yüreğimizin en müstesna köşesinde yerini almış, bundan sonra da almaya devam edecektir” dedi.

 

1918515_1080216905352128_2899989782223564680_n   Sultangazi Gençlik Meclisi Başkanı Recep Taşkın da konuşmasında Sultangazi gençliğinin M. Akif’in izinden gittiğini söyledi. Milli Şair’in en zor anlarda dahi, “korkma!” diyerek ülkenin yılgın ve yorgun insanını yüreklendirdiğini ifade eden Taşkın, “Merhum Akif’in  kişiliği; ruh dünyası, millet sevgisi, mücadele azmi ve bağımsızlık aşkı her zaman bizlere ışık tutacaktır” dedi.

 

 

 

 

10398874_1080218598685292_9216770604896183285_n

Programda Sultangazi Gençlik Meclisi tarafından düzenlenen M. Akif Şiirlerini Güzel Okuma Yarışması’nda dereceye girenlere ödüller verildi. Yarışmanın birincisi olan M. Akif Ersoy Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencisi Muhammed Ali Çınar, M. Akif Ersoy’dan şiir okudu.

 

Anma programında M. Akif Ersoy’un yayınladığı tüm şiirlerinin yer aldığı “Safahat” adlı eseri ise sanatçı Ahmet Yenilmez’in performansıyla tiyatro sahnesine taşındı. Şairin hayatından kesitlerin yer aldığı tiyatro oyunu izleyenlerin beğenisini topladı.

ileadmin

Mehmet Akif`in Şiirlerini Güzel Okuma Yarışması

MTU2ODI4MDRmOWRkNGM

 

Sultangazi Gençlik Meclisi, Milli şairimiz M. Akif Ersoy’un vefatının 79. Yıldönümünde şiir okuma yarışması düzenledi. M. Akif Ersoy’un şiirlerini seslendiren öğrenciler, performanslarıyla göz doldurdu. Lise öğrencilerinin katıldığı yarışmada dereceye girenlere ödülleri Hoca Ahmet Yesevi Kültür Merkezi’nde yapılacak anma programında verilecek. Programa katılan Sultangazi Belediye Başkanı Cahit Altunay,”Milli şairimiz M. Akif’in  kişiliği, millet sevgisi, mücadele azmi her zaman bizlere ışık tutacaktır” dedi.

MTU2ODI4MDNiNWYxYjY

Sultangazi Gençlik Meclisi, İstiklal Marşımızın yazarı ve Milli Şairimiz M. Akif Ersoy’un vefatının 79. yıldönümünde güzel şiir okuma yarışması düzenledi. Sultangazi Belediyesi Nikah Salonlarında düzenlenen programa Sultangazi Belediye Başkanı Cahit Altunay, Sultangazi Gençlik Meclisi Başkanı Recep Taşkın ile öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

 

 

 

MTU2ODI4MDRlN2E0YjYProgramda konuşan Sultangazi Belediye Başkanı Cahit Altunay, yarışmaya giren bütün öğrencilerin gönüllerde birinci olduklarını söyledi. Öğrencilerin sosyal ve kültürel etkinliklerini desteklerini belirten Başkan Altunay,  şunları söyledi:

“Sultangazi Belediyesi olarak yeni eğitim mekanları ve uzman öğretmenlerimizle; öğrencilerimize eğitim konusunda desteklerimizi sürdürüyoruz. SEDA projesiyle ücretsiz takviye kursları düzenleyerek öğrencilerimizin üniversite ve TEOG sınavlarına hazırlanmalarını sağlıyoruz. Sultangazi Şehir  Ormanları’nda  yaptığımız açık hava spor alanlarında ise voleyboldan basketbola, tenisten at binmeye kadar bir çok spor etkinlikleriyle gençlerimizi buluşturduk. Hoca Ahmet Yesevi Kültür Merkezi’nde ise 50 bin kitap gençlerimizi bekliyor.”

Konuşmasında milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un kişiliğine de değinen Başkan Altunay, Akif’in  kalemiyle yazmaktan ziyade kalbiyle yazan bir şair olduğunu kaydetti. Başkan Altunay, “Merhum Akif’in  kişiliği; ruh dünyası, millet sevgisi, mücadele azmi ve bağımsızlık aşkı her zaman bizlere ışık tutacaktır” dedi.

897_1076872619019890_1642109634392945924_n

Yarışmada 15 lise öğrencisi M. Akif Ersoy’un şiirlerini seslendirdi. Yarışmada birinciliği M. Akif Ersoy Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencisi Muhammed Ali Çınar alırken: ikinci Cumhuriyet Anadolu Lisesi Öğrencisi Ramazan Saraç, üçüncü ise Habibler Anadolu Lisesi öğrencisi Ensar Taha Bilici oldu.  Yarışmada dereceye girenlere ödülleri Hoca Ahmet Yesevi Kültür Merkezi’nde yapılacak anma programında verilecek

ileadmin

Gençliğin Eğitim Yüzü: Okuma Grupları

12346592_1070178953022590_8581271460518057240_n

Sultangazi Gençlik Meclisi okuyan, tahlil edebilen, değerlendirme yapabilen bir gençlik ideali ile bir projeye daha imza attı. Gençlik Meclisimiz bünyesinde Eğitim Komisyonumuzun organize ettiği Okuma Gruplarına başladık.

Proje kapsamında iki haftada bir yapılması planlanan okumalar üniversiteli gözetmenler önünde Gençlik Meclisi üyelerine yönelik olacak.

Üniversite ve liselilere ayrı ayrı gruplar oluşturulacak şekilde tasarlanan Okuma Gruplarımızda şuan aktif 4 grubumuz mevcut. Maksimum 10`ar kişiden oluşan gruplar iki türden oluyor. Lise ve üniversite öğrencilerinin Medeniyet veya Tarih gruplarına kayıt yaparak süreklilik göstermeleri durumunda okumalardaki kitaplar Gençlik Meclisimiz tarafından grup üyelerine ücretsiz olarak temin ediliyor.

 

12360052_1071256866248132_8818035643774153672_n

Lise grubu okumalarına Ali Fuat Başgil`in ünlü kitabı “Gençlerle Başbaşa” ile başladı. Sistemli olarak devam eden gruplarda katılımcılardan kitabın bir bölümünün okunması ve gözetmen kontrolünde tahlil edilmesi istenmektedir.

 

 

 

 

12376246_1070768059630346_4754254812489716345_n Tarih Okumalarının liseliler grubunda ise akıcı ve öğretici üslubu ile “Barbaros Hayreddin Paşa`nın Hatıraları” kitabı ile okumalara başlandı. Hedef öğrencilerin 2 haftada bir kitap bitirebilmesi, tahlil edebilme ve düşünmeye sürüklenmesi olarak belirlendi.

 

 

 

 

 

Üniversiteli öğrencilere yönelik Medeniyet Okumalarına ise Cemil Meriç`in “Bu Ülke” kitabı ile başlandı. Her gencin baş ucu kitabı olması gereken kitaplar arasında bulunan Bu Ülke kitabı ile medeniyet değerlerimiz ve güncel konular üniversiteliler arasında değerlendirilmektedir.

 

 

 

 

Sizler de okuma gruplarına kaydınızı yaptırabilir, değerlendirmeleri gruplar içinde yapabilirsiniz.

Bize Sosyal Medya hesaplarından ulaşmanız yeterli!

ileadmin

Mevlana’nın 742. Vuslat Gecesi

MTU2NmE5MTQ4NGRkN2Q

 

Sultangazi Belediyesi, Mevlana Celaleddin Rumi’nin 742. Vuslat Yıldönümü dolayısıyla “Şeb-i Arus” etkinliği düzenledi. Vuslat Gecesinde konuşan Sultangazi Belediye Başkanı Cahit Altunay, Mevlana’nın tüm insanlığa bıraktığı sevgi ve hoşgörü mirasını gönüllerde yaşatmak gerektiğini söyledi.

 

Sultangazi Belediyesi, “Gel ne olursan ol yine gel” çağrısıyla dünyaya ismini duyurmuş, hoşgörü ve ilim insanı Mevlana Celaleddin Rumi’nin vefat edişinin 742’inci yıldönümünde ‘Şeb-i Arus’ etkinlikleri düzenledi.

Sultangazi Nikah Salonları’nda düzenlenen etkinliğe Sultangazi Belediye Başkanı Cahit Altunay, AK Parti İlçe Başkanı Suzan Dağlar Civan, İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak, Gençlik Meclisi Başkanı Recep Taşgın ve Gençlik Meclisi üyelerimiz ile çok sayıda vatandaş katıldı.

“MEVLANA, TÜM İNSANLIĞA SEVGİ VE HOŞGÖRÜ BIRAKTI”

Programda konuşan Sultangazi Belediye Başkanı Cahit Altunay, Mevlana Celaleddin-i Rumi’nin bütün dünyada tanınan, sevilen ve benimsenen bir gönül sultanı olduğunu söyledi. Mevlana’nın tüm insanlığa bıraktığı en büyük mirasın sevgi ve hoşgörü olduğunu kaydeden Başkan Altunay, “Mevlana’nın tüm insanlığa seslendiği Anadolu, hoşgörünün en güzel örneklerini vermiş topraklardır. Ortaya çıkan gerginliklerin temelinde hoşgörüsüzlük, diğerini anlamama olduğunu düşünüyorum” dedi.

Mevlana’nın kendi ölümünü düğüne benzettiğine ifade eden Başkan Altunay, şunları söyledi:

“Ölmek üzere iken üzülen dostlarına, ölümümün ardından ah, vah edip ağlanmaması gerektiğini belirten Mevlana ölmeden önce de şunları söylemiştir: ‘Ölümümüzden sonra mezarımızı yerde aramayınız! Bizim mezarımız ariflerin gönüllerindedir’. İşte bu denli tevazu ve hoşgörü sahibi olan Mevlana İslam alemi için, ülkemiz için dünya medeniyetleri için çok büyük bir değerdir. Bizler bu değerin farkına varmalı onun hoşgörü, aşk ve sevgi ırmağının altından beslenerek gelecek nesillere bunları anlatmalıyız.”

“MEVLANA’NIN SUNDUĞU DEĞERLERİ KORUMAMIZ GEREKİYOR”

İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak, Mevlana’nın kimliğimizi belirleyen bir ışık olduğunu söyledi. Mevlana Celaleddin Rumi’nin,  Dünyanın gıpta ettiği bir düşünür olduğunu kaydeden Ak, “Mevlana’nın ışığıyla hayatımızı anlamlı hale getiriyoruz; geleceğimizi planlıyoruz. Bize ışık olan Mevlana’nın söylemlerini gelecek nesillere aktarmamız ve sunduğu değerleri korumamız gerekiyor” dedi.

Etkinlikler kapsamında yazar Sinan Yağmur Mevlana’nın hayatını konu alan söyleşi yaptı. Mevlana’nın büyük bir gönül insanı olduğunu ifade eden Yağmur, şunları söyledi:

“6 yaşında okumaya başlayan Mevlana’nın en önemli özelliği yürekleri iyi okumaktı. Bugün insanların bakışlarını anlayamıyormuş gibi yaşıyoruz. Kalpleri okuyamıyoruz, içindeki sessiz çığlığı anlayamıyoruz. Psikolojideki empati, tasavvufta halden anlamaktır. Okumak, gözlemlemek ve insanlara gönül bağı kurmak Mevlana’nın en önemli özelliğiydi”.

742. vuslat gecesinde ayrıca Yazar Yağmur’un “Aşkın Gözyaşları Tebrizli Şems” adlı tiyatro oyunu da Sultangazililerle buluştu.

LİSELERDE MEVLANA`YI ANMA PROGRAMLARI

Gençlik Meclisimizin Kültür Müdürlüğümüzle organizasyonu sonucu Yazar Sinan Yağmur, Sultangazi’de bazı okullarda öğrencilerle biraraya gelerek Mevlana’nın hayatını konu alan söyleşi programları düzenlendi.